Zdzisiek
Nowy
Dołączył: 06 Cze 2012
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: Pabianice
|
Wysłany: Nie 2:40, 17 Cze 2012 Temat postu: Jaka ma być ta gospodarcza równowaga? c.d. |
|
|
Portiernia; styczeń 2003
O modnym dziś haśle innowacyjności.
Innowacyjność jest ważna dla podnoszenia atrakcyjności gospodarki i wytwarzanych przez nią produktów dla pozyskiwania dla nich zagranicznych rynków zbytu. Za eksport produktów nowoczesnych uzyskać można większe przychody. Ale znów nie powinniśmy bezkrytycznie ulegać modnym, nośnym publicystycznie hasłom.
Ważna jest każda, przydatna nam krajowym konsumentom, a także mogąca być korzystnie wyeksportowana produkcja. Chyba w pierwszej kolejności potrzebne jest uzupełnianie rynku w produkty przydatne, już sprawdzone. Ważnym jest, aby był wykorzystywany aktualny potencjał gospodarki i potencjał pracy naszego społeczeństwa, by były zaspakajane nasze potrzeby. Wtedy innowacyjność pojawi się sama. Wymusi ją rynek. Pełna zrównoważona gospodarka sama podąży drogą innowacyjności.
Stereotypy dotyczące trudności w prowadzeniu firm.
Funkcjonuje u nas sporo zaklęć i propagandowych haseł, w rodzaju tego, które głosi, że zbyt mała liczba powstających małych i średnich przedsięwzięć rynkowych i niedostateczne, zbyt wolne powstawanie klasy średniej wynika z formalnych trudności związanych z założeniem firm i ich zarejestrowaniem. Nie negując tych perturbacji i tego, że formalności jest za dużo, rzeczywistych trudności trzeba szukać w trudnościach w sprzedaży wyrobów i usług, z wpisywaniem się w mało konsumpcyjny rynek, w zalewie produktów z importu, w trudności w eksporcie, a także w braku odpowiednich środków pieniężnych lub dostępie do nich. Wszystkie te trudności związane są ze zbyt mocną złotówką.
Wycofywanie się państwa z gospodarki i z życia społecznego może ewentualnie następować dopiero przy równowadze rynkowo-społecznej.
Wycofywanie się państwa z gospodarki i z życia społecznego może ewentualnie następować dopiero przy równowadze rynkowo-społecznej, gdy nie ma bezrobocia, gdy występuje gra w sferze dochodów i wynagrodzeń. Gdy wszyscy obywatele mają szansę na godziwe zarobki i na godne życie. W sytuacji takiej, do jakiej doprowadziła polityka gospodarczo-społeczna kolejnych rządów III RP, gdy występuje wielkie bezrobocie, gdy płace nie ustalają się w grze rynkowej a są narzucane wyłącznie przez pracodawców wycofanie się państwa z pomocy i ochrony socjalnej obywateli, których nie stać na ponoszenie kosztów pseudo rynkowych przemian jest niegodziwe.
Liberałowie wciąż odwracają porządek przemian. Nieustająco priorytetem jest dla nich wycofywanie państwa z życia społecznego, z gospodarki przed uzyskaniem równowagi i prawdziwej gry rynkowej, nie bacząc na to, jakie ludzkie dramaty takie podejście przynosi.
Są różne modele funkcjonowania państwa, bardziej lub mniej socjalne, z większymi lub mniejszymi obciążeniami podatkowymi. Jednak w każdym modelu powinno zapewnić się obywatelom szansę na godziwe życie. U nas po 1989 roku priorytetem władz nie było tworzenie takich szans, priorytetem był swoiście rozumiany rozwój gospodarki i państwa, walka z inflacją i zapamiętałe wycofywanie się państwa z życia obywateli bez względu na płynące z tego dla nich konsekwencje. Na sposób myślenia liberałów nie wpływała nawet nasza skrzecząca rzeczywistość, nieszczęścia wielu osób i rodzin. Jak najmniej pomocy, rozwój poprzez pogłębianie nierówności, poprzez dopieszczanie tzw. lokomotyw, w wymiarze zbiorowym -metropolii a w wymiarze pojedynczych obywateli - ludzi bogatych. Liberałowie niestety chętnie i bezrefleksyjnie przejmują ze świata, to, co najgorsze.
Gospodarka, to zintegrowany mechanizm. W jej ocenie nie liczy się tylko wskaźnik inflacji.
Gospodarka, to zintegrowany mechanizm Wyciąganie wniosków na podstawie oddzielnych parametrów i wskaźników jest pochopne i mylące. Jeśli chce się ją dobrze opisać to poszczególne jej fragmenty i funkcje trzeba przedstawiać razem we wzajemnych zależnościach. Dopiero wszystkie parametry razem mogą dać prawdziwy jej obraz. I pozwolą na wyciągnięcie prawidłowych wniosków i zastosowanie korzystnych działań.
Działania liberałów zaprzeczają ideom liberalizmu.
Idee, które przybierają skrajną formę, które mają nieprzejednanych zwolenników stają się ideologiami o fundamentalnych skłonnościach. Także idea liberalizmu, który powinna cechować tolerancja dla inaczej myślących i pluralizm poglądów stała się nieprzejednaną ideologią, której wyznawcy uważają inaczej myślących za mniej wartościowych, zacofanych.
Niektóre działania naszych liberałów zupełnie zaprzeczają pierwotnym założeniom idei liberalizmu. Jeśli w imię liberalizmu biurokraci państwowi zabieraj dzieci rodzinom, które żyją w nędzy, ale w których nie występują patologie tylko dlatego że są biedne zamiast udzielić tym rodzinom pomocy, to działanie takie jest zaprzeczeniem wolności, jest typowe dla działań ortodoksyjnych, zaczadzonych członków sekt.
Post został pochwalony 0 razy
|
|